Norwegia: Trondheim i Festiwal św. Olafa

29 VII 2018

Co roku w Trondheim odbywa się tygodniowy festiwal ku czci świętego króla Olafa, który poległ w bitwie 29tego lipca 1030 roku.

Zatrzymując się przejazdem w Trondheim udało nam być się na jednym dniu świętowania.

Ciało świętego

Ciało św. Olafa znajdowało się przez wieki w kościele katedralnym w Trondheim. Jednak po reformacji wszystkie relikwie usunięto. Co się stało ze szczątkami świętego króla? Katolicy twierdzą, że przetrwały i znajdują się w ich nowej katedrze, która znajduje się nieopodal. My jednak pozwoliliśmy sobie udać się do kobiety-księdza posługującej w starej katedrze i zapytać. W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż osobiście wierzy w pogłoskę, iż po usunięciu relikwi, pewien człowiek zabezpieczył ciało świętego, a następnie złożył je powtórnie w katedrze, tym razem w nieoznaczonym miejscu by uniknąć potencjalnej profanacji. Ta wersja wydała nam się bardziej prawdopodobna. Choć zdajemy sobie sprawę, iż równie dobrze prochy zmarłego mogły trafić zupełnie gdzie indziej, nie pozostawiając po sobie śladu.

Fasada kościoła katedralnego

 

Drogi św. Olafa

Wydaje mi się, iż większość ludzi słyszało o drogach św. Jakuba, oznaczanych znakami muszli. Również w Polsce jest sporo tych szlaków, które dalej wiodą ku Hiszpanii i grobu św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostella. Natomiast w średniowieczu na północy Europy równie popularne było pielgrzymowanie do grobu św. Olafa w Trondheim. Gdy rozpoczął się czas reformacji, ów zwyczaj zaczął obumierać. Niedawno natomiast zaczęto odnawiać drogi św. Olafa wraz z zalążkiem infrastruktury. Na nowo pielgrzymi ruszyli szlakiem z południa Norwegii, a aktualnie trwa przygotowywanie drogi wiodącej przez Szwecję.

Oznaczenie Drogi św. Olafa u jej końca

 

Obchody święta

Obchody festiwalu są huczne i bogate w różnorodne wydarzenia. My trafiliśmy na czas głównych uroczystości liturgicznych w katedrze. Co ciekawe składały się na nią: Liturgia protestancka przed południem i Liturgia katolicka w południe. Osobne celebracje, jednak członkowie obu odłamów byli obecni wzajemnie na nich obecni.

 

Trodheim

Trodheim urzekło mnie. Do atrakcji oprócz wspomnianej już katedry należą takie miejsca jak stary most Gamle Byblo, drewniane domy stające na palach nad rzeką, drewniany pałac królewski Stiftsgården czy statuę Olafa Tryggvasona. Jest gdzie spacerować, odpocząć. Polecam.

 

 

 

 

Fotografie: Gerotinus